Skip to content

2021 Leadership


On this page you will find information regarding the 2021 NICA Board, NICA Past Presidents Council, NICA West and Northeast Councils, and staff.

The Gavel is passed in February of every year and the titles of the three Officer positions change accordingly. The new 2nd Vice President, Secretary and Treasurer will be elected from within the ranks of the Board. New Board Members will also be installed at this time.

Executive Committee  |  Directors  |  Past Presidents Council  |  West Council  |  East Council  |  National Reps  |  Staff


Executive Committee


Sandy Class, CCE
President
(386) 623-2988

Jacqueline Bradbury, CCE
Secretary
(602) 763-0303

Daryl Whicheloe, CCE
1st Vice President
(541) 941-9660

Kim Barr, CCE
Treasurer
(360) 600-3270

Vincent Nelson, CCE
2nd Vice President
(845) 656-7647

Don Delahoyde, CCE
Immediate Past President
(707) 480-6312

Directors


Phillip Delahoyde
(707) 463-2350

Thomas Hodson, CCE
(407) 709-9546

Kelly Grout
(413) 427-9986

Jeff Thornberry, CCE
(909) 560-0151

Carmel Dyer-Pittroff, CCE
(760) 217-3102

Past Presidents Council


Kathy Ross, CCE (2019-2020)
Dan Lusenhop
 (2018-2019)
Dominic Palmieri, CCE 
(2017-2018)
Paulette Keene, CCE 
(2016-2017)
Joe Potillo 
(2015-2016)
Thomas Sattler, CCE 
(2013-2014)
Greg Miller, CCE 
(2012-2013; 2014-2015)
Russ Harrison, CCE 
(2011-2012)
Richard Busse, CCE (2010-2011)
Tom Hodson, CCE (2009-2010)
James Hodson, CCE (2007-2008) • Deceased
Tim O'Brien, CCE (2006-2007)
Ron Smith (2005-2006)
Adam McKinney, CCE (2004-2005)
Mike Pence, CCE (2003-2004)
Jack Woods, CCE (2002-2003) 
Bob Hallifax, CCE (2001-2002) 
Frank Parnell, CCE (2000-2001) 
Larry Orme (1999-2000) • Deceased
Lawrence Sivori, Sr. (1998-1999)
Richard Wright (1997-1998)
Bill McKinney, CCE (1996-1997)
Art Pokorny (1995-1996)
Gene O'Brien, CCE (1993-1995) • Deceased

West Council


West Council Coordinator

Rey O'Day
(951) 315-6623

West Council Members

Brandy Arredondo, CCE
(661) 979-6533

Kim Barr, CCE
(360) 600-3270

Irene Dugan
(909) 948-5805

Jan Gary, CCE
(760) 801-2301

Ryan Long
(909) 732-4260

Kara Moederndorfer
(602) 882-0555

Ryann Newman
(530) 624-7069

Steve Vartanian
(760) 526-8063

Jay Wells
(316) 393-7009

East Council


East Council Coordinator / Social Media Coordinator

Jessica Gottsche
(413) 642-5030

East Council Members

Bary Bunts, CCE
(330) 406-0630

Ryan Collmer
(239) 691-7497

Thomas Hodson, CCE
(407) 709-9546

Bethany McDonald
(570) 567-4225

Gentry Miller
(304) 646-6917

Henry Mitchell
(860) 212-0961

Kelley Myers
(813) 299-7554

National Reps


Duane Fisher
(716) 316-1092
Represents - New York (west), Pennsylvania (west)

John Harkey
(907) 841-3982
Represents - Alaska

David Higginbottom
(410) 804-0849
Represents - Delaware, Maryland, North Carolina

Charles Ivory, CCE
(352) 585-2557
Represents - Florida, Georgia, Ohio

Kevin McGrath II
(321) 689-9356
Represents - Florida, Georgia

Mike McGrath
(239) 872-1838
Represents - Indiana, Iowa, Michigan, Tennessee

Etta Pence, CCE
(419) 553-6679
Represents - Indiana, Michigan, Ohio

David Spann
(217) 899-3437
Represents - Illinois

R. Josh Stremmel
(316) 706-2838
Represents - Kansas

George Wandrey, Jr.
(941) 284-8182
Represents - Wisconsin

Ted Wentz
(630) 215-7632
Represents - Florida, Indiana, Georgia, Illinois, Indiana, Wisconsin

Nick White
(208) 755-9449
Represents - Idaho

Staff


Executive Director

Rey O'Day
(813) 438-8926

Communications & Marketing Manager

Jesse Willard
(813) 530-4750

Office & Membership Manager

Linda Frisco
(813) 530-4748

Scroll To Top